Tiszanána története II.rész
2009.05.09. 10:14
Amit le lehetett rombolni, azt a hóditani akarók lerombolták. Ami fölött itt sem tudtak győzni, ugyanúgy, mint csillagpéldaképpé váló hősök esetében, az a szülőföldhöz való ragaszkodás volt. Ebből a korszakból számtalan település neve ismeretes, amely végkép lekerült a térképekről. Ám Nánát újraépítették lakói. Alig telt el 10 év és már ismét 10 porta áll a romok fölött. A falu a XVII. században Török János és Kürthy Gyögy birtokába került. Valószinuleg azonban hamarosan visszakapta az egri püspökség, mivel a XVIII. században a község áttelepítését a folyópartról a biztonságosabb területekre már gróf Eszterházy Károly egri püspök rendelte el. 1770-1776 között belakják a tiszanánaiak által használt Kömlő pusztát, a föld nélkül maradtak közül 102 család elköltözött. Az elvándoroltak helyébe zömébe katolikus lakosság telepedett le.
A század végén Ulrich János püspöki jószágkormányzó mintegy 100 düledező házat leromboltatott. Új utcasorok kijelölésével és azonos méretü telkek kimérésével /szám szerint 259 / végrehajtotta a község belterületének átrendezését. Elrendelte, hogy minden jobbágy, még a negyedtelkes is nyers vagy égetett téglából két kényelmes szobát építsen és akik erre nem voltak képesek, azokat leszorította nyolcadtelkesekké. Így nyert a falu belsősége szabályosabb alakot. A község 1804-ben az újonnan felállított szatmári püspökség birtokába jutott. Lélekszáma 1787-ben 2054 fő . Amikor 1805 után a szatmári püspökség lett a birtokos, majorsági szántógazdálkodást nem épített ki hanem a majorüzem továbbra is állattartásból, juhászatból állt. A XIX. század első felében a helybeli katolikus lelkész egy kis kórházat állított fel, az urasági tisztilak mellett felépült a tiszanánai uradalom központi tömlöce. A szatmári püspökség 1848-ig volt Tiszanánán földesuri joga, később már csak a helység legnagyobb birtokosa. Tiszanánát több izben így 1830-ban, 1855-ben, 1876-ban, 1879-ben, 1888-ban árvíz öntötte el. A századfordulón lakóinak száma 4.755 fő, ebből 2.822 római katolikus, 1840 református 93 fő görög katolikus, izraelita, ágostai hitvallású.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.